Головна | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід | RSSНеділя, 18.04.2021, 11:01
Костянтинівська спеціальна школа №32 Донецької обласної ради
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Трудове навчання 7 ( 1 група)

Тема:  Художня обробка тканини. Технологія виготовлення вишитих виробів

Тепла і холодна гама кольорів. 

Колір — це визначальний засіб вишивки. Він виконує головну роль у створенні декоративного виробу. Трьома основними первинними кольорами є червоний, жовтий, синій. Поєднуючи їх, отримують інші кольори, в тому числі й кольори веселки.

Усі кольори поєднані у кольоровий спектр. Спектр — це безперервний ряд кольорів з плавним переходом від найсвітлішого до найтемнішого — червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Ці кольори відокремлюються між собою гамою тонів.

Кольори поділяють на дві групи:

1) хроматичні, тобто кольорові, усі кольори спектра.

2) ахроматичні, або безбарвні — білий, чорний і всі відтінки сірого кольору.

Хроматичні кольори поділяють на теплі та холодні:

теплі кольори — це кольори, які передають відчуття тепла і сонця (червоний, оранжевий, жовтий);

холодні — зелений, блакитний, синій, фіолетовий.

У народному мистецтві широко відомі однобарвні і поліхромні  узори.

Поєднання кольорів може бути контрастним або тональним.

Тональне поєднання — це м’який перехід кольорів від світлого до темного. Контрастне поєднання - це поєднання двох кольорів, з яких один світлий, а другий темний.

Теплі кольори наближають елементи композиції до глядача, а холодні віддаляють. Найбільшу здатність зорово наближати має жовтий колір, віддаляти — синій.

Символічне значення кольору в українській народній вишивці. 

Колір у народній вишивці має символічне значення. Традиційними в українській вишивці є червоний, чорний та білий кольори. Досить часто зустрічається синій, зелений та жовтий, рідко фіолетовий, золотий.

Білий колір - основа вишитого виробу. Цей колір символізує енергію, силу, життя, духовну і фізичну чистоту. Білий колір - символ Бога-Отця. Білими нитками на білому тлі вишиваються вироби, що символізують духовну чистоту свого власника, чистоту помислів, душевну енергію. Білий колір вважається оберегом, що захищає людину від поганих людей і тяжких думок.

Вважається, що червоний колір — це колір життя, сонця, здоров’я, крові. Тому він і переважає у народних вишивках. Червоний колір - символ чоловічого начала в природі. Він висловлює стихію Вогню - такий же яскравий, гарячий, зігріваючий. Чорний у противагу червоному нагадує про сум, але це і колір землі. Слід зазначити, що чорний колір в Україні не є однозначним символом сумних подій. Досить широко поширені в українців чорні вишиванки. Вони символізували мудрість і накопичені знання поколінь, тому їх носили літні люди в багатьох регіонах.

Щоб отримати найбільш гармонійне поєднання кольорів у вишивці, необхідно знати їх властивості. У таблиці наведено приклади гармонійного поєднання кольорів. Гармонійне поєднання усіх кольорів вишивки є обов’язковим.

Розміщення вишивки на виробі. 

Малюнок для вишивки обирають залежно від призначення виробу, його форми, тканини. Після того як обрано виріб для оздоблення вишивкою, візерунок та кольорову гаму, необхідно намітити місце розташування візерунка на тканині. Візерунок на різних виробах можна розміщувати по-різному. Часто вздовж краю скатертини або серветки виконують візерунок у вигляді смужки. Такі смужки можуть поділяти площину виробу на квадрати або прямокутники, у яких вишивають основний візерунок. Візерунок може бути розташований у центрі виробу або тільки по кутах (мал.6а). На рушниках візерунки розміщують по краю і посередині виробу (мал. 6б), на наволочках - у кутах або по краях виробу (мал. 6в).

Дати відповідь на запитання:

1. Назви три основні кольори.

2. Які кольори отримуємо при змішуванні:

а) червоний + синій = ?

б) червоний + жовтий = ?     

в) синій + жовтий = ?

3. Які кольори вважають теплими? Холодними?

4. Які кольори є традиційними в українській вишивці?

5. Який колір вважається оберегом, що захищає людину від поганих людей і тяжких думок?

6. Чи вірне твердження: Поєднувати кольори  вишивки можна як завгодно?

5. Як можна розмістити візерунок на скатертині?

 

 

Тема. Художня обробка тканини. Технологія виготовлення вишитих виробів

Послідовність та технічні умови виконання початкових швів. Декоративні шви на основі початкових («верхоплут», «оксамитовий»). 

«Козлик» широко використовують як шов для обрам­лення країв вишивки, а також для контурів або заповне­ння поля фрагментів візерунка вишивки, що надає ви­шивці ефекту прозорості.

Вишивають шов «козлик»  зліва направо, але голка при цьому вколюється у тканину в зворотному напрямку — справа наліво. Шов виглядає по-різному: залежно від висоти стібків та відстані між ними. На лицьовому боці шов утворює ряд похилих стібків, що перехрещуються вгорі та внизу. На зворотному боці тканини — дві паралельні пунктирні лінії з дрібних прямих стібків.

На основі шва «козлик» існує дуже багато інших декоративних швів.

Особливості виконання «оксамитового» шва.

Для виконання «оксамитового» шва спочатку необхідно вишити шов «козлик» (мал. 2 а).  Далі, поряд із першим рядом, прокладеним нитками одного кольору, зі зміщенням на 1-2 нитки, прокладають другий ряд таких самих за розмірами стібків нитками іншого кольору (мал. 2 б, в).

Якщо вишитий «козлик» обвити ниткою іншого кольору, то може вийти велика кількість варіантів шва «козлик з верхоплутом».

Застосування швів. 

Оксамитовим швом вишивають найрізноманітніші основні орнаменти при декоруванні плечового, поясного та верхнього одягу. Оксамитовими стібками можна прикрасити плаття, серветку, доріжку, підшити низ спідниці. Його використовують як з’єднувальний оздоблювальний шов художнього вишивання.

Оксамитовий шов може бути різний: стібки можуть бути великі й малі, широкі й вузькі, шиються вони по горизонтальній лінії.

Оксамитовий шов, виконаний різнокольоровими вишивальними нитками, має напрочуд гарний вигляд. Він створює ефект тасьми або декоративного шнура.

Відомості про професію вишивальниці ручної вишивки, вимоги до неї.

Вишивальниця ручної і машинної вишивки.

З давніх часів жінки були зобов’язані володіти мистецтвом вишивання і проводили багато часу за цим заняттям.

Нині майстри - вишивальниці вручну і на машині працюють у швейній промисловості. Вишивальниці не тільки прикрашають одяг та інтер’єрно-обрядові вироби вишивкою , а й створюють портрети, панно, картини, емблеми, символи, вишиті різноманітними швами: гладдю , хрестиком, напівхрестиком та ін .

Сучасна вишивальниця повинна знати: техніку і прийоми всіх видів вишивки; основи композиції, закони колірних гармоній; види і властивості тканин, ниток, інших матеріалів; технологію різних видів машинної вишивки; правила експлуатації вишивальних машин і обладнання; вимоги до якості виконуваної роботи; правила безпечної праці.

Спеціаліст цієї професії повинен мати такі якості: творчі здібності, розвинену уяву, колірну чутливість, дрібну моторику і координацію рук, стійкість уваги, акуратність, посидючість, терпіння.

Слід пам’ятати, що праця вишивальниці важка, оскільки їй доводиться працювати у статичній робочій позі, що викликає навантаження на хребет, руки і зір.

Запитання:

1. На основі якого шва виконується оксамитовий шов?

2. У чому полягає особливість виконання «оксамитового» шва?

3. Для чого використовують шов «козлик»?

4. Що вишивають оксамитовим швом?

5. Що повинна знати сучасна вишивальниця?

6. Які якості повинна мати сучасна вишивальниця?

 

30.03.2020

Тема. Технологія вишивання мережкою.

Завдання 1.

Прочитай текст.

Види простих мережок

«Одинарний прутик»

В цьому виді вишивки обшивається лише один бік мережки, з якої витягнути нитки на ширині до п’яти мм. Голкою із закріпленою робочою ниткою підхоплюються на полотні від трьох до п’яти ниток, під якими вона і протягується. Далі голка вколюється праворуч від підхоплених раніше ниток і виводиться на лицьову сторону по діагоналі через декілька взятих разом ниток знизу від робочої нитки. Підхоплені нитки затягуються. Наступні стовпчики робляться так само. Необхідно слідкувати за тим, щоб в кожному стежку кількість стягнутих ниток.

«Подвійний прутик»

Це одинарний прутик, який виконується з двох сторін мережки. Після вишивки з одного боку, виріб повертається і вишивається з іншої сторони, утворюючи вертикальні прутики.

«Розділений прутик»

Мережка, прутики в якій знизу діляться навпіл. Виконуються, при парній кількості ниток у прутиках. Після виконання однобічного прутика робота повертається, як для подвійного, але поєднуються разом половина ниток одного прутика з половиною ниток іншого.

Завдання 2.

Переглянь відеофільм «Вишивка мережка для початківців»

https://www.youtube.com/watch?v=5JXhXUcoim8

Завдання 3.

Дай відповіді на запитання:

1.Який з видів мережок зображено на малюнку ?   

2.Який з видів мережок зображено на малюнку ? 

3.Який з видів мережок зображено на малюнку ? 

 

Тиждень з 30.03.2020 – 03.04.2020

Тема: Технологія вирощування рослин.  Весняні роботи на пришкільній ділянці.

Прочитайте текст і дайте відповіді на запитання.

Квітникарство  як  частина  декоративного  садівництва. 

Квітникарство —  один з напрямів декоративного садівництва, галузь рослинництва, що займається селекцією і вирощуванням рослин з декоративними цілями: для зрізування букетів, створення оранжерей і зелених насаджень відкритого ґрунту, а також для прикрашання житлових і виробничих приміщень.

Однорічні,  дворічні  та  багаторічні  квіти.

Квіткові рослини, які використовуються  для квітників, поділяються  такі основні групи: однорічні, дворічні та багаторічні. Ще розрізняють декоративні, духмяні, виткі.

Квіти, які розвиваються за один рік називаються однорічними. До групи дворічників належать ті рослини, які цвітуть і дають насіння на наступний рік. Багаторічні квіти на одному місці ростуть декілька років. Трав’янисті надземні частини рослини щорічно на зиму відмирають, а коріння залишаються живими і перезимовують. Навесні від них відростають нові росли.

Поєднання квітів на  присадибних  ділянках,  клумбах.

При доборі рослин у композиції важливо дотримуватися основного правила – дотримання біологічної єдності та гармонії. Необхідно врахувати їхні вимоги до умов зростання, знати висоту та діаметр суцвіть дорослих рослин. Щоб квітник тішив погляд весь сезон, добирати рослини потрібно з урахуванням термінів цвітіння. Важливо підібрати рослини таким чином, щоб зів’ялі квітки і листя не псували загальної картини. Буде потрібно щонайменше сім різних  рослин, які будуть цвісти по черзі, змінюючи одна одну, і квітник не втратить декоративності з ранньої весни до пізньої осені.        

У квітковій композиції мають бути головні, другорядні елементи та тло.

Отруйні  квіткові  рослини.

Прихильники квітництва часто не замислюються про те, що їх зелені вихованці можуть становити загрозу здоров'ю.  Небезпека починається тоді, коли їх сік, коріння, листя або інші частини вступають в контакт з людиною.

1. Олеандр. Смертельно отруйною є вся рослина!

2. Конвалія. Всі частини рослини смертельно небезпечні. Отрута буде навіть у вазі з водою. Плід – червона ягода – теж отруйний.

3. Пролісок. Отруйною є цибулина цієї квітки.

4. Нарцис. Аромат великого букета нарцисів може викликати головний біль. Цибулина отруйна.

5. Мак. Отруйними є незрілі зелені макові коробочки.

6. Аконіт. Найбільш небезпечна з усіх квіткових рослин у саду. Рослина містить смертельну отруту – аконітін.

7. Гортензія. Рослина небезпечно від коренів і до кінчиків листя, але найнебезпечнішою частиною є бутон. 

8. Дельфініум. Високотоксична отрута навіть може проникати в організм через шкіру при контакті з рослинами. 

Запитання.

1. Що таке квітникарство?

2. На які групи поділяються квіткові рослини?

3.Скільки часу розвиваються однорічні рослини? Дворічні? Багаторічні?

4. Які основні правила добору квітів для квітника?

5. Якщо у вашому саду є отруйні рослини - ніколи не нехтуйте технікою безпеки. Закінчить речення:

1. Всі роботи з отруйними квітами проводите тільки в ….

2. При попаданні соку на шкіру відразу ж ретельно промийте цю ділянку ….

Пошук
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Корисні посилання
 • Дайджест "Усе для школи"
 • Міністерство освіти і науки
 • Інститут інноваційних технологій
 • Освіта Донеччини
 • Сайт для педагогів
 • Сайт «Дефектолог-практик»
 • Шкільні пісні і мінусовки
 • Відділ освіти осіб з особливими потребами ДоноблІППО
 • Лиманська спец. школа-інтернат
 • Часовоярська СЗШІ №8
 • Сайт учителя початкових класів
 • Видавництво «Шкільний світ»
 • [Vox.com.ua] Портал українця каталог сайтів Безкоштовний каталог сайтів

  Copyright MyCorp © 2021