Головна | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід | RSSПонеділок, 19.04.2021, 14:36
Костянтинівська спеціальна школа №32 Донецької обласної ради
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Природознавство 9 клас

Природознавство 9 клас (за 17.03.2020)

Тема: «Шкіра людини та її значення».

   Шкіра – зовнішній покрив тіла. Загальна поверхня шкіри людини становить близько 2 м2 ( два метра квадратних). Шкіра складається з трьох основних шарів.

   Зовнішній шар – епідерміс – постійно злущується й оновлюється. Під епідермісом розміщена дерма. Її пронизують численні нервові закінчення, сальні й потові залози, волосяні сумки, кровоносні судини.

   Найглибший шар – підшкірна клітковина, яка є складом поживних речовин.

   У шкірі виробляються темний пігмент, який захищає організм людини від шкідливого впливу надмірного ультрафіолетового проміння.

   У ній утворюється вітамін D, який запобігає розвиткові рахіту у дітей.

   Шкіра захищає тіло людини від механічних ушкоджень, перешкоджає проникненню в організм сторонніх речовин, хвороботворних мікробів.

   У шкірі є нервові закінчення, які сприймають тиск, біль, холод, тепло. Вони дають змогу людині уникати поранень, опіків, обморожень. Шкірна чутливість відіграє важливу роль у взаємодії  організму з навколишнім середовищем. Якби людина не мала шкірної чутливості, вона зазнавала б постійних травм.

   Шкіра виконує також видільну функцію. Через потові залози з організму виводиться надлишок води та солей. І нарешті, шкіра бере участь у підтриманні постійної температури тіла людини. Волосся і нігті – рогові утворення шкіри.

   Висновок.

 Тіло людини вкрите шкірою, яка складається з епідермісу, дерми та підшкірної клітковини. Роговими утвореннями шкіри є волосся та нігті.

Завдання: відповісти на питання.

 1. Яка будова шкіри?
 2. Яке значення має шкіра для організму людини?

Словник!

Епідерміс.

Дерма.

Підшкірна клітковина.

Природознавство 9 клас. ( 18.03.2020р.)

Тема: «Роль шкіри в теплорегуляції»

   На морозі й у літню спеку,під час роботи та відпочинку температура тіла людини майже однакова: + 36,6 С. Тим часом в організмі людини, яка важко фізично працює, за добу утворюється багато тепла. Така кількість тепла може нагріти 80 л води  від + 37 С до температури кипіння(+ 100 С). Цей надлишок тепла організм віддає в навколишнє середовище. Таким чином, у здоровому організмі врівноважуються процеси утворення тепла та його віддачі. Завдяки цьому температура тіла весь час залишається сталою.

   Урівноваження процесів утворення і віддачі тепла в організмі людини називають теплорегуляцією.

   Тепло утворюється в різних органах, особливо багато в печінці та м'язах.

 Надлишок тепла видаляється з організму разом з видихуваним повітрям і через шкіру.

   Під час важкої праці організм звільняється від надлишку тепла не тільки через розширені судини шкіри, а й внаслідок випаровування поту з її поверхні.

   Із зниженням температури навколишнього середовища збільшується утворення тепла в організмі. Цього людина досягає, виконуючи різноманітні рухи. Механізмом, який забезпечує збільшення тепла в організмі, є також тремтіння. Тремтіння – це мимовільні скорочення м'язів з великою частотою. Його можна зупинити за допомогою довільних рухів ( ходити, бігати, розмахувати руками).

   Теплорегуляція керується нервовою системою.

   Висновок.

   Теплорегуляція здійснюється за допомогою нервової системи.

   Словник!

   Теплорегуляція.

   Завдання: відповісти на питання.

 1. Що таке теплорегуляція?
 2. Як пояснити значення тремтіння від холоду?

 

31.03.2020р.

Тема: «Гігієна шкіри та гігієнічні вимоги до одягу».

Чистота шкіри. Одна з найважливіших умов здоров’я  людини – чистота шкіри. Злущуючись, лусочки епідермісу брудної шкіри склеюються зі шкірним салом і закупорюють протоки сальних залоз. На брудній шкірі розмножуються мікроорганізми. На кожному квадратному сантиметрі шкіри неохайної людини можна виявити до 40 тисяч мікробів, серед яких трапляються і збудники різних хвороб. Тільки миючись гарячою водою з милом, людина повністю звільняє шкіру від усіх скупчень бруду та хвороботворних мікробів.

Догляд за волоссям і нігтями. Волосся і нігті – рогові утворення шкіри. Все тіло людини, крім долонь і пальців рук, губів, підошов, укрите тонкими волосинками. Довге волосся росте переважно на голові. Воно захищає мозок людини від сонячних променів і переохолодження. Кожна волосина має стержень і корінь, до якого підходять кровоносні судини і нерви. Тривалість життя волосся індивідуальна й залежить від віку людини, стану її нервової системи і діяльності внутрішніх органів.

Кожна волосина має свій цикл життя. У людини щоденно випадає до 100 волосин. Одночасно стільки ж волосин виростає, тому загальна кількість волосся відносно стала.

Волосся людини росте з різною швидкістю: бувають періоди активного росту і періоди спокою. В середньому волосся голови виростає за рік на 25 см. Колір його визначається кількістю пігменту. Блиск і еластичність залежать від жиру, що виділяють сальні залози.

Мити волосся потрібно не рідше одного разу на сім днів. Для цього краще використовувати переварену воду та рекомендоване залежно від стану волосся мило. Необхідно захищати волосся від сонячних променів, бо на сонці воно знебарвлюється, пересушується, стає ламким і легко випадає. На шкірі голови з’являється лупа. Не можна ходити без головного убору і в холодну погоду. Це спричиняє переохолодження шкіри голови та збільшення шару підшкірної жирової клітковини, порушення кровопостачання волосся, що призводить до облисіння.

Якщо не додержуватися особистих правил гігієни, не тримати волосся у чистоті,можуть завестися воші. Захворювання, яке вони викликають, - педикульоз, досить поширено серед дітей. Воші також переносять збудників небезпечних хвороб ( наприклад, тифу). Рідко, але все ж трапляється захворювання короста, що виникає внаслідок проникнення в шкіру коростяних кліщів. Уражається переважно шкіра між пальцями, на животі, бічних поверхнях тулуба, сідницях тощо. Симптоми її: сильне свербіння, пов’язане з чуханням, інколи аж до утворення ран, в які може потрапити інфекція й ускладнити хворобу. При механічному пошкодженні шкіри її поверхню навколо рани необхідно обробити настоянку йоду чи іншими дезінфікуючими засобами.

З'ясовано, що чиста шкіра виділяє речовину, яка має бактерицидні властивості і згубно діє на хвороботворні мікроорганізми. Ось чому треба завжди стежити за чистотою своєї шкіри.

Пам’ятайте! Щоранку треба умиватися,митися до пояса. Руки мити з милом щоразу після перебування на вулиці, коли заходите до приміщення, особливо перед їдою. Не рідше як раз на тиждень слід мити голову і все тіло теплою водою в лазні, під душем або у ванні.

Гігієнічні вимоги до одягу. Одяг захищає людину від несприятливих умов навколишнього середовища: у холод зігріває, у спеку не перешкоджає тепловіддачі. Він має бути не лише гарний, а й зручний, приємний людині й усім, хто її оточує, легкий і практичний. У зручному, вільному одязі людина легко рухається.

Зимовий одяг виготовляють з волокнистих матеріалів, які добре зберігають тепло: вовняних тканин, фланелі, хутра та різних синтетичних їх замінників. Літній одяг шиють з легких тканин світлого кольору, який добре відбиває сонячне проміння.

Потрібно, щоб одяг був чистий. Бруд склеює волокна тканин одягу, а тому зменшується їх проникність для повітря і води. Піт, шкірне сало, які скупчуються в забрудненому одязі, створюють сприятливе середовище для життя і розмноження мікробів, в тому числі і хвороботворних.

Пам’ятайте! Не рідше ніж раз на тиждень треба одягати свіжу білизну. Легкий літній одяг треба часто прати. Шерстяний одяг слід щодня чистити одежною щіткою. В разі забруднення шерстяного одягу його перуть або віддають у хімічну чистку.

Завдання для виконання письмово (дати відповідь)

1.Чому і як треба стежити за чистотою шкіри?

2.Які гігієнічні вимоги ставляться до одягу?

01.04.2020р.

Тема: «Сучасні косметичні засоби догляду за волоссям, шкірою обличчя, рук, ніг».

Косметика – це комплекс заходів, спрямованих на поліпшення зовнішності людини. Розрізняють косметику гігієнічну, лікувальну, декоративну.

Гігієнічна косметика запобігає захворюванням шкіри. До найпоширеніших гігієнічних косметичних засобів належать: мило, зубні пасти, шампуні, бальзами, лосьйони, одеколони, пудра.

Лікувальна косметика призначена для лікування захворювань та дефектів шкіри, які вже є. Розрізняють методи лікування традиційні ( очищення шкіри обличчя, маски, масаж – при вугровому висипі; втирання різних лікарських речовин – при випадінні волосся тощо) та хірургічні ( видалення бородавок, виправлення форми носа, вушних раковин тощо).

Метою декоративної косметики є підкреслити правильні риси обличчя та зробити менш помітними його косметичні дефекти. Декоративна косметика займається також зачісками, доглядом за нігтями тощо. Засобами декоративної косметики є фарби для волосся, хімічні засоби для завивки, креми для обличчя, тіні для повік, туші для вій тощо. При користуванні декоративною косметикою потрібно враховувати особливості своєї шкіри та вік.

Висновок.

У підлітковому віці слід обережно ставитися до використання косметичних засобів, які в переважній більшості містять шкідливі речовини. Косметичні засоби слід застосовувати з гігієнічною або лікувальною метою, а декоративні – відповідно до типу шкіри і віку людини.

Завдання ( виконати письмово):

зробити перелік особистих косметичних засобів, які необхідні для щоденного догляду ( наприклад, мило тощо).

 

Природознавство 9 клас. (13.04.2020р., 17.04.2020р.).

Тема: «Жіноча та чоловіча статеві системи, їхні функції».

Людина, як і все живе, здатна до збереження й продовження свого виду. Злиття жіночої та чоловічої статевих клітин дає початок новому організмові. Він не тільки успадковує ознаки батьків, але й відрізняється від них. Спочатку він росте й розвивається в тілі матері у спеціальному органі – матці. Після народження ріст і розвиток дитини тривають при відповідному догляді за нею людей, які готують її до самостійного життя.

Жіночу статеву систему становлять яєчники, маткові труби, матка й піхва . Розташовані вони в порожнині таза.

У яєчнику скупчені особливі пухирці – фолікули.

У них розвиваються жіночі статеві клітини – яйцеклітини. У яєчнику новонародженої  дівчинки близько 400 тисяч незрілих статевих клітин. З них дозріває лише 350 – 500 клітин.

Кожний яєчник занурений у лійку, яка переходить у маткову трубу.

Матка – це порожнистий орган, вистелений слизовою оболонкою. Нижній кінець матки – шийка – відкривається у піхву. Вхід у піхву розташований між шкірними складками – статевими губами. У дівчат він закритий перетинкою – дівочою плівою.

Поряд із входом у піхву міститься отвір сечовивідного каналу.

До чоловічої статевої системи належать яєчка, їх протоки, сім’яні міхурці, передміхурова залоза, машонка і статевий член. 

Яєчка містяться у шкірному мішку – мошонці.

Протоки яєчок і придаткових залоз впадають у сечовивідний канал, який проходить усередині статевого члена.

У чоловічих статевих залозах одночасно розвиваються чоловічі статеві клітини – сперматозоїди. Суміш сперматозоїдів з поживною рідиною, яку виділяє передміхурова залоза, називають спермою.

Висновок.

Процес запліднення полягає у злитті чоловічої і жіночої статевих клітин. Людина має можливість відтворювати подібних до себе завдяки здатності статевих органів.

Усно відповісти на питання:

1.Розкрийте поняття «запліднення».

2.Дайте визначення поняттю «матка».

Виконати письмово:

1.Які органи належать до жіночої статевої системи? Які органи належать до чоловічої статевої системи?

Рекомендація до оформлення письмового завдання: зробити у вигляді таблиці, де в одному стовпчику буде міститися інформація про жіночу статеву систему, а в другому – чоловічу.

Термін виконання роботи: до 20.04.2020р.

Природознавство 9 – А клас. (06.04.2020р., 10.04.2020р.)

Тема: «Загартування організму».

Загартування – це вироблення організмом здатності швидко пристосовуватися до зміни температури.

Вода, повітря і сонце – основні засоби загартування організму.

Водні процедури ( обливання, вологе обтирання, душ, купання з наступним розтиранням тіла) слід починати, коли температура води і повітря не нижча 20С, і проводити, як правило, не довше 4 – 5 хв. З часом поступово збільшують тривалість купання до 15 – 20 хв. У воді слід активно рухатися, плавати. З появою ознак переохолодження купання необхідно припинити й інтенсивно розтерти тіло рушником.

Повітряні ванни приймають через 1 – 2 год після їди при температурі повітря не нижчій 18 – 20С протягом 15 – 20 хв, поступово збільшуючи їхню тривалість до 2 – 3 год на день. Рекомендуються прогулянки на свіжому повітрі: влітку – туристичні походи, взимку – катання на ковзанах, лижах тощо.

Сонячні процедури  також добре загартовують організм. Сонячне проміння сприяє утворенню в організмі вітаміну D. Проте приймати сонячні ванни слід поступово. Найкорисніші вони від 8 до 11 год ранку. Спочатку тривалість перебування на сонці не повинна перевищувати 5 хвилин. Потім поступово збільшують до 45 – 50 хв. Для рівномірного засмагання всієї  поверхні шкіри через кожні 5хв треба повертатися іншим боком до сонця. Найкраще засмагати під час різноманітних фізичних вправ, ігор. Щоб не перегрівалася голова, її треба захищати капелюхом або білою хустинкою.

Пам'ятайте!

Надмірне користування сонячними ваннами може призвести до шкідливих наслідків – тяжких опіків шкіри і навіть до сонячного або теплового ударів. Тому привчати організм до дії сонця треба поступово. Не можна входити у воду розігрітим, а також відразу після їди. У воді не слід переохолоджуватися.

Тепловий і сонячний удари.

Причини: при перегріванні на сонці в безвітряну погоду, під час фізичної роботи в душному, погано провітрюваному приміщенні або в цупкому повітронепроникному одязі.

Симптоми: з’являється головний біль, задишка, запаморочення, шум у вухах, слабкість, частішає пульс. Людина блідне і може втратити свідомість.

Перша допомога: потерпілого треба перенести в прохолодне місце, роздягнути його або розстебнути на ньому одяг, на голову покласти змочений холодною водою рушник, ноги трохи підняти вгору, підклавши під них скручений у валок одяг. Якщо людина не втратила свідомості, їй дають випити прохолодної води. Якщо людина втратила свідомість, то їй слід дати понюхати нашатирного спирту і викликати лікаря.

Висновок.

Загартовувати організм треба поступово, враховуючи його індивідуальні особливості. Приступаючи до загартування, слід порадитися з лікарем про те, як його проводити.

Завдання для усного опрацювання:

1.Назвіть причини та дії допомоги потерпілому при сонячному та тепловому ударах?

2.Письмово скласти план загартовуючих дій  на тиждень.

Приклад:

Понеділок. Ранок. Прийняття душу – 15 хв.

                                 Повітряні ванни – 15хв.

Термін виконання завдання: до 13.04.2020р

 

Природознавство 9 – А клас. ( 24.04.2020р.).

Тема: «Гігієна статевих органів, запобігання інфекційним захворюванням».

Юнакам необхідно старанно стежити за чистотою всього тіла, зокрема й зовнішніх статевих органів. На статеві органи можуть потрапляти хвороботворні мікроорганізми і викликати запалення, а також спричиняти ерозії. Щоб уникнути цього, слід вранці й ввечері їх мити теплою водою, витирати рушником для індивідуального користування.

Дівчатам необхідно особливо старанно стежити за чистотою своїх зовнішніх статевих органів. Їх потрібно мити вранці й ввечері теплою водою. Дуже корисно приймати теплий душ, щоденно міняти нижню білизну. При недотриманні гігієнічних норм виникають запальні захворювання не лише статевих органів, а й сусідніх. Це може бути запалення сечовивідних шляхів (уретрит), запалення сечового міхура (цистит), запалення нирок (пієлонефрит) тощо.

Гігієнічний режим під час менструації особливо важливий, тому що в цей період стійкість організму до охолодження знижується. Перша менструація (у віці 12 – 14 років) – ознака дозрівання яйцеклітини у фолікулах яєчників. Менструація триває від 3 до 6 днів і відбувається регулярно ( у більшості жінок через 28 днів). Хвороботворні бактерії можуть легко проникнути в статеві органи. В ці дні потрібно особливо тепло вдягатися, уникати переохолодження ніг, попереку,купання у водоймах, сидіння на вогкій землі. Якщо не застерігати себе від цього, можуть виникнути захворювання яєчників. Вони важко виліковуються, залишаючи негативні наслідки, які згодом нерідко призводять до безпліддя. Під час менструації слід уникати далеких подорожей, рухливих ігор, танців тощо. Звичайно, не варто перебувати весь період у ліжку, потрібно уникати лише значного фізичного навантаження. Гігієнічні процедури під час менструації особливо важливі. У ці дні потрібно підмиватися не рідше 3 – 4 разів на день теплою водою з милом або слабким розчином марганцевокислого калію. Витирати шкіру слід промокаючи ми рухами, а не розтирати, тому що розтирання викликає подразнення.

При подразненні слизової оболонки статевих органів використовують для підмивання відвар ромашки або міцний чай.

При болючих менструаціях дівчата нерідко вживають знеболювальні засоби (наприклад, анальгін), кладуть на живіт грілку. Грілка може посилити виділення крові, а ще гірше – спровокувати кровотечу. Ліки безконтрольно вживати шкідливо, їхня дія може позначитись на здоров`ї. Перші менструації  (у віці 12 – 14 років) часто супроводжуються болем, проте згодом не минає.

Пошук
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Корисні посилання
 • Дайджест "Усе для школи"
 • Міністерство освіти і науки
 • Інститут інноваційних технологій
 • Освіта Донеччини
 • Сайт для педагогів
 • Сайт «Дефектолог-практик»
 • Шкільні пісні і мінусовки
 • Відділ освіти осіб з особливими потребами ДоноблІППО
 • Лиманська спец. школа-інтернат
 • Часовоярська СЗШІ №8
 • Сайт учителя початкових класів
 • Видавництво «Шкільний світ»
 • [Vox.com.ua] Портал українця каталог сайтів Безкоштовний каталог сайтів


  Copyright MyCorp © 2021