Головна | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід | RSSЧетвер, 15.04.2021, 13:17
Костянтинівська спеціальна школа №32 Донецької обласної ради
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

природознавство 6-а кл

30.03.2020

Тема: «Природний газ. Властивості газу».

   Родовища природного газу містяться глибоко в землі разом з нафтою, а іноді – з кам’яним вугіллям.  Природний газ не має кольору та запаху. Він майже в 2 рази  легший від повітря.

   Природний газ згоряє повністю, не утворюючи кіптяви й попелу. Під час горіння виділяється більше тепла, ніж під час горіння нафти та кам’яного вугілля. Полум’я горючого природного газу має блакитний колір. Природний газ легко змішується з повітрям. При запалюванні така суміш вибухає. Тому не можна допускати вільного витікання природного газу.

   Для видобування природного газу бурять свердловини. По газопроводу його ведуть у міста і села.

В нашій країні прокладено сотні кілометрів газопроводів. Природний газ можна зріджувати. Балони зі зрідженим газом  використовуються там, де не підведено природного.

   Природний газ використовується як паливо на фабриках, заводах, ним опалюють лікарні, школи, житлові будинки. Побуті природний газ використовується в газових плитах.

   Крани на плиті та трубі, коли газ не горить, слід перекривати. З відкритих кранів газ виходить, змішується з повітрям. Якщо дихати повітрям,у якому багато природного газу, можна отруїтися. До природного газу, який подається в квартири, спеціально додають пахучі речовини. Якщо на кухні відчувається неприємний запах, слід перевірити, чи закриті газові крани, відчинити вікно, не вмикати світло, не запалювати вогню.

   З природного газу виробляють різні продукти: бензин, пластмаси, волокна для виготовлення тканин,фарби, ліки та багато іншого.

   Завдання.

 1. Допишіть речення в зошиті.

Природний газ - … тіло. Він не має ні …, ні … . Він добре … . Полум’я горючого природного газу має … колір. Суміш природного газу з … легко вибухає.

06.04.2020р.

Тема: «Корисні копалини, з яких виробляють мінеральні добрива».

На полях,городах, у садах люди вирощують різні рослини. Рослини добре ростуть та розвиваються, дають високий урожай, якщо в ґрунті є мінеральні солі: калійні, азотні, фосфорні та ін. Рослини вбирають розчини мінеральних солей своїм корінням.

Після збору врожаю в ґрунті залишається мало мінеральних солей. Щоб поповнити запаси, мінеральні солі додають у ґрунт восени та навесні перед висіванням насіння,а також у період росту рослин.

Мінеральні солі, які люди вносять у ґрунт, називають мінеральними добривами. Їх виготовляють на заводах із корисних копалин – калійної солі, фосфоритів та ін.

Корисні копалини, з яких одержують мінеральні добрива, залягають у землі на різній глибині. Копалини, які знаходяться близько від поверхні землі,видобувають відкритим способом у кар'єрах.

Їх підривають, навантажують екскаваторами у вагони і відправляють на заводи, де з них виробляють добрива. Щоб видобути корисні копалини,які залягають глибоко під землею, будують, як і для видобування кам’яного вугілля, шахти.

Калійна сіль. 

Калійна сіль за зовнішнім виглядом схожа на кам’яну сіль. Вона легко подрібнюється та добре розчиняється у воді. Калійна сіль гірко – солона на смак. Її одержують із калійної руди, яку видобувають у шахтах.

У товщі величезного соляного шару прокладають коридори, немов вулиці великого міста. Скрізь сяють соляні брили: то схожі на лід, то молочно – білі, то блідо – сірі.

Калійну руду підривають. Роздрібнену вибухами калійну руду завантажують у вагонетки. Електровози підвозять вагонетки до ствола шахти. Тут їх піднімають на поверхню.

На заводах калійну руду подрібнюють на спеціальних машинах, потім з неї виготовляють калійну сіль, яку використовують для удобрювання полів. Усі роботи з видобування калійної руди і вилучення неї калійної солі виконуються машинами.

Калійні солі необхідні для росту і розвитку рослин. Завдяки підживленню рослин калійними солями підвищується врожай. У коренях цукрових буряків підвищується цукристість, у льону збільшується довжина волокна, пшениця та картопля,підживлені калійними солями, не бояться приморозків і хвороб.

Завдання для усного опрацювання:

1.Що рослини вбирають із ґрунту?

2.Яке значення мають мінеральні солі в період росту рослин?

Завдання для письмового виконання:

1.Опишіть властивості калійної солі.

 

Природознавство 6 клас. ( 13.04.2020р.)

Тема: «Фосфорити. Зовнішній вигляд, властивості».

Фосфорити ще називають «каменями родючості».

Фосфорне добриво отримують з фосфоритів. Зовнішній вигляд фосфоритів надзвичайно різноманітний. Це або камені чудернацьких форм, або кулі, або величезні плити до 1м завтовшки. Фосфорити бувають коричневого кольору, бурого, світло – сірого і чорного. Якщо два шматки фосфориту потерти один об одного, з’явиться характерний неприємний запах, за яким фосфорити можна відрізнити від інших каменів. Фосфорити утворились у затоках та на дні неглибоких морів з решток морських тварин. Тому в шматках фосфоритів трапляються відбитки або залишки морських черепашок, кістки риб та інших тварин.

Фосфорити погано розчиняються у воді. У природі вони залягають у шарах землі на різній  глибині (200 – 1000 м).

Фосфорити видобувають у великій кількості. На заводах їх розмелюють, перетворюючи на фосфоритне борошно. Його використовують для удобрювання полів. Це найдешевше добриво, але через слабку розчинність у воді воно погано засвоюється рослинами. На спеціальних заводах із фосфоритного борошна виробляють суперфосфат. Суперфосфат краще розчиняється у воді й засвоюється рослинами.

Суперфосфат – світло – сірий або сірий порошок.  Щоб він не розпилявся, на заводах порошок перетворюють на крупинки – гранули. Такий суперфосфат називають гранульованим. Його можна вносити в ґрунт за допомогою сівалок разом із насінням.

Фосфорні добрива прискорюють розвиток рослин та їх дозрівання. Вони підвищують урожай. Проте,застосовуючи ці добрива, люди повинні дбати про землю. Надлишок добрив може зашкодити як землі, так і воді. Тому, підживлюючи поля, треба суворо дотримуватися норм внесення добрив.

Завдання для письмового виконання:

1.Що виготовляють з фосфоритів?

2.Навіщо в ґрунт вносять фосфорні добрива?

Термін виконання роботи: до 17.04.2020р.

 

Природознавство 6 – а клас. (27.04.2020р.).

Тема: «Ґрунт. Склад ґрунту.»

Що називається ґрунтом?

Розгляньте малюнок.

Біля уривистого берега річки добре видно шари землі. Вони мають різне забарвлення і товщину. Верхній шар землі, як правило, темний. У ньому міститься коріння рослин. У цьому шарі землі живуть дощові черв’яки, личинки жуків та багато інших комах і дрібних тварин.

Верхній шар землі, придатний для життя рослин і дрібних тварин, називають ґрунтом.

Довгий час ґрунт вважали однією з гірських порід. Але це неправильно. Якщо в посудину, наповнену гранітною щебінкою, висіяти насіння рослин, що швидко ростуть, і поливати його, насіння проросте, але рослини будуть кволі, плодів не дадуть. Те саме буде, якщо насіння висіяти у вапнякову щебінку, в шматочки кам’яного вугілля або будь – яку іншу гірську породу. Якщо ж висіяти насіння в чорний ґрунт городу, то рослини будуть добре розвиватися і дадуть плоди. Отже, ґрунт – не гірська порода. Нижче ґрунту розміщений шар піску, під ним – шар глини. Ще глибше – каміння.

Ґрунт відрізняється від інших шарів землі не лише темним забарвленням і наявністю у ньому коріння рослин. Основна його відмінність – родючість.

Щороку люди висівають у ґрунт насіння різних рослин і потім збирають урожаї хліба, овочів, фруктів, запасають корм для худоби.

Утворення ґрунту почалося лише з появою живих істот на Землі. З тих пір протягом багатьох мільйонів років воно триває безперервно.

Укорінюючись і відмираючи, зелені рослини збагачують перегноєм різні шари ґрунту. Впливають на утворення ґрунту й дрібні тварини. Особливу роль у ґрунтоутворенні відіграють дощові черв’яки. Вони риють глибокі нірки, в які втягують листя рослин. Через нірки черв’яків до коренів рослин легко потрапляють повітря та дощова вода. Черв’яки, як і інші тварини збагачують ґрунт і цим підвищують його родючість. Людина своєю діяльністю теж впливає на процес ґрунтоутворення.

Склад ґрунту.

Ґрунт складається з окремих грудочок. За допомогою лупи в ґрунті можна побачити напівзгнилі рештки коріння та листя рослин, частин тіла комах, піщинки, частинки глини.

Із частин рослин, що згнили, відмерлих комах, черв’яків, слимаків у ґрунті під дією тепла, води, повітря і бактерій ( мікроскопічних організмів) утворюється перегній. Він має темне забарвлення, від його кількості залежить колір ґрунту. Ґрунт, в якому багато перегною, називають чорноземом. У такому ґрунті рослини особливо добре ростуть і дають високі врожаї.

Між грудочками ґрунту є повітря і вода. Це легко перевірити. Якщо вкинути у склянку з водою грудочку ґрунту, то з неї будуть виходити бульбашки повітря. Якщо покласти небагато ґрунту в пробірку і нагріти її на спиртівці, то на холодних стінках пробірки з’являться крапельки води.

Повітря заповнює в ґрунті всі порожнини. Воно потрібне для дихання тварин, які живуть у ґрунті (дощові черв’яки, личинки комах), і коренів рослин. Коли в ґрунті мало води, то рослини засихають. Засихають вони й тоді, коли в ґрунті багато води, тому що вона витісняє повітря і порушується дихання коренів.

Крім перегною, піску, глини, води й повітря, в ґрунті є різні мінеральні солі.

 

Завдання:

Усно відповісти на питання:

1.Яке значення має грунт у житті рослин?

Письмово відповісти на питання:

1.Що називається ґрунтом?

2.З чого складається ґрунт?

Термін виконання роботи: до 30.04.2020р.

Пошук
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Корисні посилання
 • Дайджест "Усе для школи"
 • Міністерство освіти і науки
 • Інститут інноваційних технологій
 • Освіта Донеччини
 • Сайт для педагогів
 • Сайт «Дефектолог-практик»
 • Шкільні пісні і мінусовки
 • Відділ освіти осіб з особливими потребами ДоноблІППО
 • Лиманська спец. школа-інтернат
 • Часовоярська СЗШІ №8
 • Сайт учителя початкових класів
 • Видавництво «Шкільний світ»
 • [Vox.com.ua] Портал українця каталог сайтів Безкоштовний каталог сайтів

  Copyright MyCorp © 2021