Головна | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід | RSSЧетвер, 15.04.2021, 14:51
Костянтинівська спеціальна школа №32 Донецької обласної ради
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Історія України 9-а кл.

02.04.2020

Тема: ДОСЯГНЕННЯ НАУКИ І ТЕХНІКИ В 50-60-ИХ РОКАХ 20 СТОЛІТТЯ. ОСВОЄННЯ КОСМОСУ. СЕРГІЙ КОРОЛЬОВ (9КЛ.)

Керівництво Радянського союзу у 50-их роках 20 століття прийшло до висновку, що СРСР майже у всіх важливих напрямках відстає від країн Заходу. В Україні центром розвитку науки була Академія наук УРСР, яку з  1962 року очолював Борис Патон.

Під керівництвом Бориса Патона було розроблено низку нових технологій електрозварювання, що дозволило зварювати метали на землі, під водою та в космосі.

Під керівництвом Миколи Амосова було запроваджено нові методи хірургічного лікування хвороб серця. Він першим створив протези для серця. Амосов виліковував  хвороби, з яким в Радянському Союзі до того боротись ще не вміли.

У листопаді 1960 року в столиці України було відкрито першу лінію Київського метрополітену. Метро – це підземна залізниця, яка будувалася у великих містах. У 1960-их роках київське метро мало 5 станцій і було завдовжки близько 5 кілометрів.

Значний внесок у розбудову радянської космонавтики зробив українець Сергій Корольов. Під його керівництвом було створено численні ракети та пілотовані космічні кораблі «Восток» і «Восход», здійснювалися запуски штучних спутників Землі, польоти міжпланетних автоматичних  станцій до Місяця, Марса та Венери.

Головною подією людства у середині  20 століття став перший пілот людини у космос. Це відбулося 12 квітня 1961 року, а першим космонавтом став Юрій Гагарін.

У середині 20 століття київські вчені під керівництвом академіка Сергія Лебедєва створили перший у Європі компютер – малу елекронно-обчислювальну машину. Цей апарат з небувалою швидкістю, виконував дії віднімання, додавання, множення, ділення, порівняння, складав команди тощо.

Виконайте письмово:

1.СПІВСТАВТЕ ВИДИ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ З НАУКОВЦЯМИ:

Борис Патон

Космонавтика

Сергій Лебедєв

Медицина

Микола Амосов

Електрозварювання

Сергій Корольов

Обчислювальна техніка (математика)

2.СКЛАДІТЬ РЕЧЕННЯ ЗІ СЛІВ:

року, Перший, здійснив, 12, політ, Гагарін, 1961, космос, Юрій, у, квітня.

Тема: «ВІДЛИГА» В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ ТА МИСТЕЦТВІ. «ШІСТДЕСЯТНИКИ».

У період хрущовської «відлиги» активізувалися українські письменники і митці. Вони пропагували,  використання в Україні рідної мови. Розширення сфери її застосування, виступали проти русифікації українців.  Поштовхом до відродження літературного життя в Україні стала стаття Олександра Довженка «Мистецтво живопису і сучасність». Ця робота надихнула досвідчених і молодих літераторів до написання нових творів українською мовою. Серед найбільш помітних були: Володимир Сосюра, Максим Рильський, Олесь Гончар, Юрій Мушкетик, Іван Світличний, Ліна Косенко, Василь Симоненко, Іван Драч та інші.

«Відлига» торкнулася не тільки української літератури. У цей час були створені кінофільми Олександра Довженка «Зачарована десна», Сергія Параджанова «Перший хлопець».  Музичне мистецтво збагатилося роботами Олександра Білаша, Платона Майбороди та його брата Георгія. Українські художники намагалися знайти нові форми у образотворчому мистецтві. Плідно працювали Алла Горська, Тетяна Яблонська, Михайло Божій, Віктор Зарецький  та інші.

Молоді літератори, художники, композитори, актори, інженери, учителі, журналісти і науковці, які працювали в 60-их роках минулого століття, отримали назву «шістдесятники». Вони написали чимало повістей, романів, віршів, намалювали багато картин, сворили кінофільми, у яких правдиво зображувалися події з минулого і тогочасного життя України.

Першим осередком «шістдесятників» став Клуб творчої молоді в Києві на чолі з Лесем Танюком. Його учасники пропагували укр. народні традиції, влаштовували неформальні літературні читання, вечори памяті репресованих митців, писали листи можновладцям на захист українських церков та інших памяток архітектури, яким загрожувало знищення, збирали матеріали репресованих українських діячів культури тощо.

В клопотаннях про долю рідного народу та його культуру партійні можновладці вбачали зазіхання на свою владу. Так почалися переслідування «шестидесятників».  

Яскравим прикладом ставлення  влади до «шістдесятників» є доля поета Василя Симоненка. Він працював журналістом. За його правдиве висловлювання, боротьбу за правду, поета не одноразово жорстоко били працівники міліції. Подальші переслідування, яких зазнав В. Симоненко, його раптова й загадкова смерть свідчать про незламність його характеру, готовність боротися до кінця за правду й справедливість.

Дати відповідь (письмово):

 1. Що пропагували укр.письменники й митці у період хрущовської «відлиги»?
 2. Хто з укр.художників, музикантів і кінорежисерів працював у часи хрущовської «відлиги»?
 3. Кого називали «шістдесятниками»?
 4. Де було утворено перший осередок «шістдесятників»?
 5. Чим займалися «шістдесятники»?
 6. Що вам відомо про Василя Симоненка?

 

Тема: Леонід Брежнєв. Політика і економіка у роки «застою». Війна в Афганістані. (завдання з 09.04 до 15.04.2020 р.)

У 1964 році у результаті державного перевороту Микита Хрущов був  звільнений і відправлений на пенсію. Зміни, запроваджені Хрущовим, були скасовані. Керівником СРСР став Леонід Брежнєв (мал.1). За його правління Радянський Союз залишався централізованою державою: всі республіки, у тому числі й Україна, не мали права самостійно вирішувати важливі питання свого життя. Все повинно було узгоджуватися в столиці СРСР – Москві.

Часи правління Леоніда Брежнєва називаються періодом «застою», тобто часом, коли радянська економіка  не розвивалася, стояла на місці, все більш9е відстаючи за рівнем виробництва промисловості та  сільського господарства від країн Європи та США.

Головним напрямком економіки СРСР того часу було виробництво сировини: нафти, газу, деревини, вугілля, руди тощо. На кошти від продажу цих природних багатств за кордоном купувалася значна кількість товарів, яких не вистачало в країні: одяг, взуття, меблі, посуд та інше. Коли ж потреба у радянській нафті скоротилася, то полиці магазинів швидко спорожніли. Громадяни СРСР відчули дефіцит товарів широкого вжитку. Дефіцит – це недостатність товарів широкого вжитку в продажу.

Сільське господарство України могли б у повному обсязі забезпечити своїх мешканців м’ясом, молоком, хлібом, фруктами й овочами. Проте чимало продуктів харчування та сировини вивозилося з України для потреб усього Радянського Союзу. В Українських містах стали звичними довгі черги за ковбасою, маслом, молоком та борошняними виробами.

Для цього часу характерним було недбайливе ставлення влади до природи. Заводи і фабрики своїм димом та відходами забруднювали повітря і воду. Змінювалися русла річок, непродумано прокладалися нові  канали, що призводило до заболочення місцевості, знищення рослинності, загибелі риби та диких звірів. Надмірне використання отрутохімікатів у сільському господарстві та їх недбайливе зберігання спричиняло забруднення землі.

У 1979 році, нібито щоб допомоги афганському народу побудувати краще життя, Радянський Союз ввів свої військові частини до цієї країни. 10 років у Афганістані гинули солдати й офіцери, серед яких було чимало й українців. Більше 3 тисяч синів України не повернулося з цієї війни, а 8 тисяч  отримали поранення.

Радянська армія, незважаючи на перевагу в чисельності та озброєнні, не змогла перемогти афганських повстанців. Урешті-решт у 1989 році Радянський Союз був змушений вивести свої війська з Афганістану, так і не досягнувши своєї мети.

ДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ (письмово):

1)У якому році було усунуто від влади Микиту Хрущова?

2)Хто став керівником Радянського Союзу після Хрущова?

3)Як називався період правління в СРСР Леоніда Брежнєва?

4)Що таке дефіцит?

5)Коли було введено радянські війська в Афганістан?

6)У якому році було виведено війська Радянського Союзу із Афганістану?

Тема: Михайло Горбачов. Політика «перебудови». Пожвавлення громадської активності. Початок релігійного відродження.

У 1985 році на посаді керівника Радянського Союзу було обрано Михайла Горбачова (мал.2). Він розумів, що народ живе у злиднях, а країна дуже відстала у своєму розвитку від передових держав, тому і розпочав «перебудову» СРСР. Політика «перебудови» означала оснащення новою технікою підприємств та дозвіл громадянам займатися підприємницькою діяльністю. Михайло Горбачов розраховував, що створені громадянами кооперативи з виробництва товарів широкого вжитку забезпечать країну дефіцитним крамом. Але такі бажання залишилися нездійсненними. Перебудову впроваджували ті ж самі керівники, що

Керували державою й під час «застою», вони мислили по-старому і не хотіли щось змінювати. Тому говорили й писали в газетах вони одне, а насправді робили зовсім інше.

Процеси перебудови супроводжувалися гласністю,  тобто відкритістю у діяльності державних установ і правдивим висвітленням подій, які відбувалися у Радянському Союзі та світі, розсекречуванням деяких архівних матеріалів, можливістю критикувати державні та партійні органи влади.

У цей час в Україні починають формуватися незалежні, патріотично спрямовані громадські організації, перша з яких – Народний Рух України (Рух). Головним завданням Рух вважав вихід України зі складу  Радянського Союзу та створення незалежної української держави. Також створюються, окрім Комуністичної, інші політичні партії.

Звичним явищем в Україні стали мітинги. На майданах і вулицях багатьох міст збиралися люди, висловлювали підтримку, протест чи вимагали від уряду країни або місцевих органів влади певних дій.

Однією із найбільших акцій цього часу був «живий ланцюг», організований Народним Рухом 22 січня 1990 року. У цей день в усій Україні, від Києва до Львова, вийшли мільйони людей і, взявши одне одного за руки, створили ланцюг, який символізував єдність України та волю народу жити у своїй, незалежній державі.

За правління Михайла Горбачова розпочалося релігійне відродження в Україні. Храми, які використовувалися не за призначенням, почали передавати релігійним громадам. У 1990 році було відроджено діяльність Української греко-католицької церкви, яка майже півстоліття була заборонена радянською владою. У цьому ж році православні християни, які не хотіли перебувати під владою Російської церкви, оголосили про розрив з нею та відродження Української автокефальної православної церкви. А в західних областях України розгорнула свою діяльність Римо-католицька церква.

ДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ (письмово):

1)Хто в 1985 році став очільником Радянського Союзу?

2)Що таке кооператив?

3)Яку мету ставив перед собою Народний Рух України?

4)Які релігійні організації були відроджені в Україні?

 

Тема: Чорнобильська катастрофа та її наслідки. (з 16.04 до 23.04)

Великим лихом для українського народу стала Чорнобильська катастрофа. Вночі 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) відбувся вибух реактора. Вибухнуло 190 тонн атомного палива, шкідливого для здоров’я людей. У зоні аварії виникла пожежа, на гасіння якої прибула пожежна команда на чолі з лейтенантом Володимиром Правиком. Не попереджені про радіаційну небезпеку, пожежники боролися з вогнем більше трьох годин. Отримавши великі дози опромінення, пожежники швидко втратили здоров’я, деяких не стало вже через два тижні.

Радіаційна хмара, яка утворилася внаслідок вибуху, призвела до забруднення радіацією величезних територій. Керівництво СРСР намагалося приховати масштаби Чорнобильської катастрофи. Перше повідомлення про аварію було зроблено лише через декілька днів. Воно містило мало інформації і створювало враження відсутності небезпеки для людей.

У цей час в Києві та інших містах України проводилися демонстрації і святкування Першого травня – Дня трудящих. На ці заходи залучалися школярі, батьки брали із собою дітей. Радянська влада боялася відповідальності й замовчувала реальний стан справ. Лише на 9-й день після Чорнобильської катастрофи офіційно було повідомлено про небезпеку радіоактивного опромінення.

Було визнано небезпечною для життя людей 30-тикілометрову зону навколо ЧАЕС. Розпочалася евакуація населення. Евакуація – це вивезення населення з території можливої загрози від катастрофи. Переселенців розміщували у школах, дитячих таборах, санаторіях,  

До Чорнобильської атомної електростанції були направлені інженери-фахівці та військові, які займалися ліквідацією наслідків аварії. На допомогу ліквідаторам було мобілізовано близько 600 тисяч осіб. Автомобільна та спеціальна техніка, яка в’їжджала та виїжджала  із радіоактивної зони, оброблялася спеціальними розчинами.

Наслідки Чорнобильської катастрофи стали вражаючими для України. 10% ліквідаторів аварії померли, третина стали недієздатними. Сотні тисяч людей почали хворіти лейкемією та раком щитовидної залози. Тисячі гектарів орної землі та лісу, води річок Дніпра та Прип’яті були забруднені. Понад тисячу українських міст і сіл стали радіоактивно забрудненими. Десятки тисяч осіб були змушені назавжди покинути свої помешкання.

За міжнародними домовленостями наприкінці 2000 року Чорнобильська атомна електростанція припинила свою роботу. Проте наслідки чорнобильської катастрофи спостерігаються і сьогодні як в Україні, так і за її межами.

ДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ (письмово):

1)Коли відбулася аварія на Чорнобильській атомній електростанції?

2)Яка доля чекала перших пожежників Чорнобильської АЕС?

3)Чому керівництво СРСР приховувало реальні загрози Чорнобильської катастрофи?

4)Яку зону навколо Чорнобильської АЕС було визнано небезпечною?

5)Коли була зупинена робота Чорнобильської АЕС?

6)Складіть речення зі слів: ядерна, на, Чорнобильській, в, сталася, Найбільша, атомній, аварія, світі, у, 1986 році, електростанції.

Пошук
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Корисні посилання
 • Дайджест "Усе для школи"
 • Міністерство освіти і науки
 • Інститут інноваційних технологій
 • Освіта Донеччини
 • Сайт для педагогів
 • Сайт «Дефектолог-практик»
 • Шкільні пісні і мінусовки
 • Відділ освіти осіб з особливими потребами ДоноблІППО
 • Лиманська спец. школа-інтернат
 • Часовоярська СЗШІ №8
 • Сайт учителя початкових класів
 • Видавництво «Шкільний світ»
 • [Vox.com.ua] Портал українця каталог сайтів Безкоштовний каталог сайтів

  Copyright MyCorp © 2021