Головна | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід | RSSНеділя, 18.04.2021, 11:54
Костянтинівська спеціальна школа №32 Донецької обласної ради
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Історія України 7 кл.

19.03.2020

ЗАХОПЛЕННЯ МОНГОЛАМИ ДАВНЬОРУСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ (7 КЛ.)

     Після захоплення і зруйнування Києва хан Батий спрямував свої полчища на захід – до Галицько-Волинського князівства. На початку 1241 року основні сили монголів підійшли до одного з найбільших міст цієї землі – Володимира.

     Монголи спочатку оточили місто і тримали його в облозі. Потім розпочали штурм. Три дні тримався Володимир, аж поки останні захисники міста не загинули.

     Після цього хан Батий об’єднав свої загони а спрямував їх на Галич – столицю Галицького князівства. Декілька днів тривала боротьба. За самовідданий захист міста Батий наказав повністю спалити місто.

     Схожа доля спіткала інші міста Галицько-Волинського князівства. Було пограбовано та знищено Луцьк, Ізяслав, Кам’янець. Монголи безжально винищували місцевих жителів, забирали в полон, де  змушували виконувати найважчі роботи.

     Деяким містам Галицько-Волинського князівства допомагало вигідне розташування фортець, які були  збудовані на високих важкодоступних пагорбах. Як не намагалися штурмувати монголи міста Кременець, Холм та Данилів – вони вистояли, відбили всі ворожі атаки і змусили ворога піти геть.

     Згодом хан Батий спрямував свої полчища на Польщу, Чехію та Угорщину, несучи цім землям смерть та руїни. Але в жорсткій боротьбі сили монголів виснажилися. Їм було важко продовжувати свій загарбницькій похід  Європою. У 1242 році Батий зупинив свої орди й повернув їх назад у степ. Так героїчний опір усіх мешканців давньоруських земель врятував народи Європи від страшного спустошення й занепаду.

Дайте відповідь:

 1. Які міста були захоплені монголами у 1241 році?
 2. Які міста нападникам не вдалося захопити?
 3. Чому Батий припинив загарбання міст Європи?

 

ЖИТЯ НА РУСІ ЗА МОНГОЛЬСЬКОГО ІГА ( 7 КЛ.)

     Монголи утворювали державу, яка називалася Золота Орда. Її керівником був хан Батий. Він підкорив багато народів і країн, зокрема й давньоруські землі.

     Наслідки монгольського загарбання для Русі були катастрофічними. Було зруйновано і спалено багато міст. Занепали ремесла, які процвітали у Київській державі. Багато ремісників убили, а інші потрапили в рабство до монголів. Помітно зменшилось населення Русі. Велика кількість людей загинула під час боротьби з монголами, багатьох погнали в полон. Деякі покинули свої домівки й почали будувати помешкання глибоко у лісах, подалі від загарбників.

     Давньоруські землі не увійшли до складу Золотої Орди, але на цих територіях діяла влада монголів, яка називалася іго. Іго – це влада загарбників на завойованих землях. Монголи вимагали від населення підкорених земель сплачувати щорічну данину, яку збирали баскаки. Баскаками називали намісників монгольського хана на словянських землях. Крім цього, русичі повинні були платити мито й утримувати монгольські залоги, що перебували на Русі.

     Керувати давньоруськими землями продовжували князі, але за згоди монгольського хана. Тепер претендент повинен був їхати до хана й просити дозвіл на управління певною землею. Якщо хан дозволяв, то йому вручали спеціальну грамоту, яку називали ярлик.

     Після загарбання Русі монгольська влада почала більш терпимо ставитися до релігії русичів. Хан вимагав від завойованих народів покірності, але не відмовив від своєї віри, традицій і звичаїв, тому видавав духовенству ярлики, у яких зазначалося, що церкви, монастирі, майно і землі, які їм належать, перебувають під захистом хана і ніхто не має права позбавляти їх цієї власності. Церкву звільняли від сплати данини.

Дати відповідь:

 1. Як називалась держава монголів?
 2. Що таке іго?
 3. Хто видав ярлик?
 4. Як ставилися монголи до церков і монастирів?

02.04.2020

ТЕМА: ОБ’ЄДНАННЯ ГАЛИЦЬКОГО І ВОЛИНСЬКОГО КНЯЗІВСТ РОМАНОМ МСТИСЛАВОВИЧЕМ

На заході Київської держави були розташовані Галицька й Волинська землі. Вони ввійшли до складу Київської держави з давніх часів, коли князь Володимир  Великий відвоював їх у поляків. На Волині  заснували місто Володимир, яке стало з годом столицею цих земель. У Галичині головним містом був Галич

Галичина й Волинь мали вигідне географічне розташування на перехресті торгових шляхів.

Воїни цих земель обороняли кордони від угорців і поляків. Галичани боронили свою землю й від київського князя, бо не бажали платити йому данину.

Галицьке князівство завжди трималося незалежно від Києва. На цій землі великий вплив мали бояри, які були заможними і володіли великими маєтками й землями. бояри мали свої дружини та замки. Вони втручалися у діяльність галицьких князів, змушували робить так як їм вигідно. Були випадки, коли бояри проганяли князів і запрошували на їх місце більш покірних.

Найбільшої могутності Галицьке князівство досягло за часів Ярослава Осомисла. Йому вдалося приборкати непокірних бояр. За його правління будували нові фортеці, змінювалися укріплення існуючих міст, розвивалися ремесла й торгівля.

Волинське князівство досягло своєї могутності за часів Романа Мстиславовича. Він здійснив декілька вдалих походів проти половців,  успішно воював з поляками й литовцями. Князь Роман був справедливим, тому мешканці Волині його поважали.

У 1199 після смерті князя галицьких земель Роман Мстиславович здобув Галич. Обєднавши галицькі та волинські землі, князь Роман Мстиславович заснував нову державу – Галицько-Волинське князівство.

Князеві Роману вдалося приєднати до своїх володінь Київське й інші князівства, обєднавши під своєю владою майже всі давньоруські землі. Життя Романа Мстиславовича обірвалося у битві з поляками в 1205 році.

Дайте відповідь (письмово):

 1. Де розташовувалися Галицьке й Волинське князівства?
 2. Чому галицькі бояри втручались у справи князів?
 3. Хто і в якому році заснував Галицько-Волинську державу?
 4. Коли загинув Роман Мстиславович?

Тема: КНЯЗЬ ДАНИЛО ГАЛИЦЬКИЙ. ВНУТРІШНЯ Й ЗОВНІШНЯ ПОЛІТТИКА.

Князь Роман Мстиславович загинув у молодому віці, залишивши після себе малолітніх дітей.  Його старшому синові, Данилку, на той час було чотири роки, а молодшому, Василькові, виповнилося лише два. Галицькі бояри запросили на престол іншого князя, а малолітніх дітей вірні попередньому правителеві люди переховували за кордоном.

У 1214 році Данило і Василько повернули собі Волинське князівство. Протягом багатьох років брати боролись також за Галичину. Остаточно повернули Галичину у 1237 році. Данило князював у Галичі, за що його  й назвали Галицьким. Молодший брат Василько правив у Володимирі.

Данилу доводилося постійно захищати кордони держави від агресивних сусідів. Князеві Данилу вдалося перемогти німецьких лицарів-хрестоносців, які хотіли захопити частину території Галицько-Волинської держави. Після цього Данило приєднав Київ разом із землями до своєї держави, таким чином відновивши Галицько-Волинське князівство у тих межах, якими володів його батько.

Князь для захисту держави укріплював стіни міст, будував добре укріплені замки. Він піклувався про розвиток ремесел і торгівлі у своїй державі.

Данило Романович змушений був упродовж тривалого часу боротися з монголами. Він звернувся до Папи Римського з проханням допомогти організувати хрестовий похід проти монголів. У 1254 році Данила Романовича коронували в Дорогочині. Тепер його називали королем Русі, а його державу – Руським королівством. Проте, коли Данило переконався, що марно чекати від Папи Римського підтримку, він розірвав з ним стосунки.

На території Галицько-Волинської держави монгольські залоги були розпорошені, князь Данило розбив  їх і на кілька років здобув незалежність.

Князеві Данилу не вдалося звільнитися від монгольського іга, але залежність Галицько-Волинської держави від загарбників була значно меншою, ніж на інших земель Русі.

ДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ:

 1. У якому році князі Данило та Василько повернули собі Волинь?
 2. Чому князя Данила називали Галицьким?
 3. Коли Данило Галицький став королем Русі?
 4. Визначіть століття,  у якому коронували Данила Галицького?

 

Тема: Спадкоємці Данила Галицького (7 кл.)

(завдання 09.04. до 15.04.2020 р.)

Данило Галицький помер у 1264 році. Галицько-Волинська держава розділилася на декілька частин. На Волині княжив брат Данила – Василько Романович зі своїм сином Володимиром. Цей князь увійшов в історію  як філософ і великий шанувальник книг. За його наказом переписували та перекладали книги, створили літопис, з якого ми маємо змогу дізнатися про тогочасне життя на Волині й Галичині. Князь Володимир уникав воєн і водночас зміцнював обороноздатність своєї землі. Також він будував міста й фортеці, піклувався про розвиток ремесел і торгівлі.

Сина Данила розділили Галицьке князівство між собою. Старшим був князь Лев Данилович (мал.1). Він намагався створити сильну державу, приєднавши до своїх володінь Люблінську землю, Закарпаття та Холмське князівство. Столицю держави князь Лев переніс до Львова. Він підтримував тісні дипломатичні стосунки з Польщею та Чехією.

Князь Лев, на відміну від свого батька – Данила Галицького, відкрито не виступав проти монголів. Навпаки, він відправляв своїх воїнів до монгольського війська для боротьби з їхніми ворогами. Але миролюбні стосунки з монголами не вберегли володіння Лева Даниловича від спустошень, яких вони завдавали.

Князеві Леву ак і не вдалося об’єднати землі Галичини й Волині в єдину державу. Але це зробив його син – Юрій Львович (мал.2). За часів його князювання зросла військова могутність Галицько – Волинської держави, розвивалася торгівля, процвітали ремесла. Столицю перенесли у місто Володимир. У 1303 році князь Юрій Львович заснував Галицьку митрополію. Вона опікувалася всіма церквами Галицько-Волинської держави. Це засвідчувало великий авторитет князя Юрія у світі. Доказом могутності цього правителя було також те, що у країнах Європи його називали королем Русі.

Після смерті Юрія у Галицько – Волинській державі князювали його сини – Андрій та Лев ІІ. Вони правили спільно й дружно. Зі західними сусідами князі підтримували добрі стосунки. Це сприяло розвиткові торгівлі й ремесел. Андрій та Лев ІІ намагалися не допустити у свої володіння монголів, постійно з ними воювали. Правителі сусідніх країн називали братів «непоборним щитом» від монгольських набігів. В одній із битв з нападниками й загинули мужні князі Андрій та Лев ІІ.

Після себе вони не залишили дітей, тому наступним галицько – волинським правителем став їхній племінник Юрій ІІ Болеслав. Він боронив землі держави від польських та угорських загарбників. Князь намагався зміцнити свою владу й покатоличити місцеве населення, що викликало незадоволення бояр. Вони його й отруїли у 1340 році. Зі смертю Юрія ІІ Болеслава закінчується династія Романовичів. Протягом наступного десятиліття територія Галицько – Волинської держави була загарбана й поділена між Польщею, Литвою та Угорщиною.

Таким чином, після розпаду Київської держави, протягом 1199-1340 років на сучасній українській території існувала Галицько-Волинська держава, яка зберегла віру, культуру та самобутність її мешканців.

Відповісти на питання (письмово):

1)Коли помер Данило Галицький?

2)Хто був князем на Волині після смерті Данила?

3)Якому князю знову вдалося об’єднати Галичину та Волинь в одну державу?

4)Коли було засновано Галицьку митрополію?

5)Назвіть останнього князя Галицько-Волинської держави з династії Романовичів.

6)Хто загарбав землі Галицько-Волинської держави?

 

 

Тема: Князь Любарт. Загарбання Волині й Галичині сусідніми державами.

На північ від українських земель сформувалося Литовське князівство. У жорстокій боротьбі з німецькими лицарями, польськими й давньоруськими воїнами Литва відстояла свою незалежність і збільшила свої володіння.  Литовські правителі були тісно пов’язані з давньоруськими  князями династійними шлюбами. Унаслідок таких зв’язків внутрішній устрій та законодавство Литви були дуже схожими на давньоруське. Багато документів писали давньоруською мовою. У побуті литовське панство багато в чому наслідувало київських князів і бояр.

Після того, як бояри отруїли останнього галицько-волинського князя Юрія ІІ Болеслава, держава розпалася на декілька частин. 1340 року Волинь загарбав литовський князь Любарт (мал.4), а владу на Галичині захопили місцеві бояри. Вони обрали правителем боярина Дмитра Детька.

Відтоді розпочалася кривава й жорстока боротьба за галицько-волинські землі між литовцями та поляками. Настав страшний час для місцевих жителів. Майже кожного року приходили чужоземні війська – грабували, спалювали міста, часто воювали між собою.

У 1349 році польський король Казимир ІІІ (мал.3), зібравши велике військо, розпочав процес загарбання Галичини й Волині. Поляки прогнали литовців та утвердили свою владу майже на всій території колишньої Галицько-Волинської держави.

Наступного року литовці, зібравши своє військо, пішли походом на поляків. Вони відвоювали всю Волинь і багато міст Галичини. Литва й Польща підписали мирну угоду, за якою Волинь закріпили за Литовським князівством, а Галичину-за Польським королівством. Але це не зупинило ворогів. Того ж року литовці вдерлися в Галичину й пограбували її міста.  У відповідь поляки здійснили кілька військових походів на Волинь. Такі грабіжницькі напади хоч і не призводили до зміни кордонів територій, але завдавали великої шкоди мешканцям Галичини й Волині.

На завойованих територіях загарбники захоплювали величезні земельні маєтки. На Галичині, де переважно панували поляки, місцеві бояри, щоб зберегти свої володіння й землі, переходили у католицьку віру, запозичували польські звичаї та мову. На цій території відкривали католицькі церкви й монастирі. Земельні володіння та право займатися торгівлею і ремеслами мали лише поляки. Поступово вони витісняли українських купців та ремісників на Галичині.

На Волині, де князював литовський князь Любарт, православну знать не обмежували у правах. Князь Любарт був православним і перебував у родинних зв’язках з колишніми галицько-волинськими володарями. На цих землях литовські князі особливо не вручались у внутрішнє життя. Місцеві жителі повинні були вчасно платити данину та в разі потреби йти на службу до литовського війська.

ДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ (письмово):

1)Хто був останнім галицько-волинським князем?

2)У якому столітті сусідні країни розпочали загарбання земель Галицько-Волинської держави?

3)Хто захопив Волинь після смерті останнього галицько-волинського князя?

4)Який боярин керував Галичиною?

5)Як звали польського короля, який захопив Галичину?

6)Як поводилися поляки в Галичині?  

Тема: Князь Ольгерд. Приєднання українських земель після перемоги над монголами біля річки Сині Води. (виконати з 16.04. до 22.04)

У 1345 році Велике князівство Литовське очолив Ольгерд. Це був енергійний та войовничий князь, який багато зробив для зміцнення могутності своєї держави і збільшення її територій. У цей час серед монголів почалися міжусобні війни. Князь Ольгерд вирішив скористатися слабкістю ворога. Він заявив: «Уся Русь просто повинна належати литовцям».

Розширення Литовської держави відбувалося за рахунок українських і білоруських земель. У 1355 році литовські війська захопили Чернігівсько-Сіверські землі. Такі події роздратували монголів, які вважали цю територію своєю.

Восени 1362 року військо князя Ольгерда разом із українським ополченням зустрілися з монгольською ордою біля річки Сині Води. Монголів розбили, і вони більше не заважали просуванню литовців углиб українських земель. Через це протягом наступних років значну частину українських територій було приєднано до Литви.

У 1362 році литовське військо захопило Київ, посадивши свого намісника. Поступово від монголів звільнили Поділля, Київщину та Переяславщину, приєднавши ці землі до складу Великого князівства Литовського.

Унаслідок здобутої перемоги біля річки Сині Води князь Ольгерд розширив свої володіння далеко на південь – аж до чорноморського узбережжя.

Місцеве населення українських земель сприймало литовців як визволителів від монголів, тому  не боролося з ними, а покірно визнавало їх владу. Серед литовців було багато православних християн, вони не змінювали існуючих порядків і звичаїв. Це теж викликало симпатії в мешканців українських міст і сіл.

У другій половині ХІV століття до складу Литовського князівства ввійшла переважна більшість українських земель, які значно переважали саму Литву не лише за обсягом території, а й за рівнем культурного розвитку.

Перемога литовсько-українського війська над монголами у 1362 році біля Синіх Вод, зміцнення Литовської держави підірвали могутність Золотої Орди та поклали початок звільненню українського народу від монгольського іга.

ДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ (письмово):

1)За якого князя відбулося приєднання українських земель до Литви?

2)У якому році відбулася битва біля річки Сині Води, хто брав участь у битві, чим закінчилася битва?

3)Які українські землі приєднали до Литви?

4)Чому українське населення не чинило супротиву литовцям?

5)Яке значення для України мала перемога біля річки Сині Води?

Тема: Суспільно-політичний устрій Великого Князівства Литовського у другій половині ХІV XVI століттях.

У ХІV столітті Литовське князівство перетворилися у найбільшу державу в Східній Європі. Це князівство зросло за рахунок  білоруських та українських земель, які раніше належали до Київської держави. Більшість її населення становили українці й білоруси, тому її ще часто називають Литовсько-Руська держава, або Велике князівство Литовське, Руське і Жемайтійське.

На той час культурний рівень населення захоплених земель був набагато вищим, ніж у завойовників. Литовська мова не мала писемності, тому державною мовою литовців сала давньоруська писемна мова, якою ввели документи, писали грамоти, укази, розпорядження, листувалися тощо.

Литовці для написання власних законів запозичили у наших предків збірник законів «Руська правда». На ос

Пошук
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Корисні посилання
 • Дайджест "Усе для школи"
 • Міністерство освіти і науки
 • Інститут інноваційних технологій
 • Освіта Донеччини
 • Сайт для педагогів
 • Сайт «Дефектолог-практик»
 • Шкільні пісні і мінусовки
 • Відділ освіти осіб з особливими потребами ДоноблІППО
 • Лиманська спец. школа-інтернат
 • Часовоярська СЗШІ №8
 • Сайт учителя початкових класів
 • Видавництво «Шкільний світ»
 • [Vox.com.ua] Портал українця каталог сайтів Безкоштовний каталог сайтів

  Copyright MyCorp © 2021