Головна | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід | RSSНеділя, 18.04.2021, 12:19
Костянтинівська спеціальна школа №32 Донецької обласної ради
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

фізика та хімія у побуті 9 клас

Матеріал  для опрацювання: фізика та хімія у побуті 9 клас.

Тема: «Мийні  засоби».

Мило – це солі натрію, калію і жирних кислот з добавками інших речовин, які мають мийні властивості. Роблять мило з тваринних і рослинних жирів, нафтенових кислот, каніфолі. Виготовляють його омилюванням жирів і масел рослинного і тваринного походження: гідровані жири омилюють розчином каустичної соди під час нагрівання в котлах. Мило, виготовлене в такий спосіб, називається ядровим милом і відоме як господарче.

Результатом взаємодії солей натрію є тверде натрієве мило, солей калію – рідке калійне мило, а нафтенових кислот – нафтенове мило. В туалетні мила додають ароматичні ефірні масла й есенції, а також фарбу того чи іншого кольору

Медичне мило – це мило, до якого додано лікувальні й хімічні дезінфікуючі речовини. Це, зокрема,зелене медичне мило,фенолове мило, дігтярне.

 Мийна дія мила – це складний фізико – хімічний процес. Мило є посередником між молекулами води та частинками бруду, нерозчинного у воді. Бруд потрапляє в оточення молекул мила та легко змивається з поверхні водою.

Мило дає добрий мийний ефект за температури води 60 – 70 С, а таку температуру витримують тільки бавовняні та лляні тканини,які до того ж легко перуться лише в м’якій воді. У твердій воді ( річковій,водопровідній) білизна набуває сіруватого кольору. Тому воду треба пом’якшувати ,додаючи пральну соду або содово – фосфатні порошки.

Синтетичні мийні засоби при всій різноманітності їхнього хімічного складу мають подібну до мила будову молекул (примітка: молекули – це найменші частинки,з яких складаються речовини). Але вони  є солями сильних кислот і в твердій воді не утворюють нерозчинних сполук. У цьому полягає перевага синтетичних мийних засобів порівняно з натуральним милом.

Мило відіграє значну роль у дезінфекції, оскільки розчиняє жири, змиває бруд, звільняє предмет,який миють,від мікробів ( до 90%). Воно в поєднанні з іншими дезінфікуючими засобами посилює їхні бактерицидні властивості.

Мило та синтетичні мийні засоби належать до так званих поверхнево – активних речовин (ПАР). Їхнє широке застосування часто пов'язують із забрудненням довкілля, зокрема водойм. Справа в тому, що до мийних засобів додають фосфати,які у водоймах перетворюються на речовини. Бурхливе розмноження мікроорганізмів, які живляться цими речовинами, може спричинити заболочення водойми. Тому сучасні ПАР після використання повинні хімічно чи біологічно розкладатися на нешкідливі речовини.

Синтетичні мийні засоби.

Промисловість випускає значну кількість різних побутових мийних, відбілюючих, дезінфікуючих засобів. Корисні добавки забезпечують високі мийні дії, містять відбілюючи й ароматичні речовини , які надають випраній білизні свіжість, приємний запах. Навіть у твердій воді білизна не запирається, зберігає гарний колір.

Добавки бактерицидних речовин роблять мийні засоби антимікробними. Так, з добавками хлораміну випускаються порошки «Блиск», «Дезус», «Посудомий», з добавками щавелевої кислоти – порошок і рідина «Санітарний»,з іншими дезінфікуючими добавками – паста «Саніта», порошки «Білка» та багато інших.

Існує досить багато марок синтетичних  мийних засобів. Тому рекомендується завжди уважно читати інструкції  до мийних засобів і, звичайно, дотримуватись їх.

 «Лотос» - синтетичний мийний засіб. Пере льон, бавовну, штучне волокно, синтетику. Прати за температурою 30 С. При машинному пранні на 10 л води додають 30 г – 40 г порошку, при ручному – 50 г.

«Лотос ДАХ» -  відбілююча рідина,яка містить добавки, що запобігають пошкодженню тканини, згубно діють на кишкові та крапельні інфекції. «Лотос ДАХ» робить білизну білосніжною. Розводять 1/5 склянки (40 мл) рідини в 10 л холодної води. Замочують білизну для відбілювання на 10 хв, добре прополіскують її в холодній воді; змінюють воду, додають пральний порошок і перуть.

«Умка» - засіб для чищення килимів і м'яких меблів, який застосовується в такий спосіб: очистити від пороху поверхню. Розчинити 10 г цього засобу в 1 л води за температури 20 – 30 С. За допомогою ганчірки збити піну, яку рівномірно нанести на очищену поверхню, і через 15 – 20 хв залишки забруднення зняти пилососом або щіткою.

      

Завдання:

Відповісти на питання:

 1. З яких речовин виготовляють мило?
 2. Чим відрізняються господарче й туалетне мило, господарче та медичне мило?
 3. Як впливає використання людиною мийних засобів на навколишнє середовище?

01.04.2020р.

Тема: «Хлоридна  ( соляна) кислота».

Хлоридна ( технічна назва соляна) кислота – це розчин газоподібної речовини – хлороводню HCl у воді. Щоб отримати хлоридну кислоту,потрібно спочатку добути хлороводень. У лабораторних умовах хлороводень добувають з кристалічного натрій хлориду ( кухонної солі) під час нагрівання його з концентрованою сульфатною кислотою. Розчин хлоридної кислоти з концентрацією близько 36% має густину 1,18 г/см3. Концентрована хлоридна кислота димить на вологому повітрі.

Застосування. Хлоридну кислоту широко використовують у народному господарстві: для добування хлоридів металів ( цинку, заліза, мангану), для очищення поверхні металів від оксидів. Щоб сам метал при цьому не реагував з кислотою, до неї додають спеціальні речовини – інгібітори ( сповільнюючі реакції), які захищають метал від руйнування в кислоті, але не перешкоджають оксидам з нею взаємодіяти.

Хлоридна кислота використовується в медицині. Вона входить до складу шлункового соку, сприяє перетравленню їжі та вбиває хвороботворні бактерії.

При пониженій кислотності шлункового соку лікар призначає приймати її внутрішньо ( розбавлений розчин). Якщо ж кислотність шлункового соку підвищена, то відчувається печія. У такому разі людина приймає ліки для нейтралізації хлоридної кислоти в шлунку. У шкіряній промисловості хлоридною кислотою оброблють шкіру перед дубленням.

Завдання ( виконати письмово).

В яких галузях використовують хлоридну ( соляну) кислоту?

Термін виконання роботи до 08.04.2020р.

 

31.03.2020р.

Тема: « Оцтова кислота. Лимонна кислота».

Фізичні властивості оцтової кислоти.

Оцтова кислота (мал.1) найпоширеніша серед органічних ( карбонових) кислот, що трапляються в повсякденному житті.

Безводна оцтова кислота – тверда кристалічна речовина, яка плавиться за температури 16,5 С, кипить за температури 118,5 С, має різкий запах. Кристали її за зовнішнім виглядом нагадують лід, тому її ще називають «льодяною».

Вона утворюється під час скисання вина, тому відома з давніх – давен.

Оцтова кислота за звичайних умов змішується з водою в будь – яких пропорціях, її розчин кислий на смак. У побуті відома як 9 – відсотковий водний розчин – столовий оцет або 30 – відсотковий водний розчин ( оцтова есенція).

Оцтова кислота має дезінфікуючі властивості. У 3 – відсотковому розчині гине збудник черевного тифу, в 4 – відсотковому – кишкова паличка, в 9 – відсотковому – золотистий стафілокок і стрептокок. 40 – відсотковий розчин застосовується для знезараження взуття.

Хімічні властивості оцтової кислоти.

Оцтова кислота належить до слабких кислот, проте вона змінює колір індикаторів, взаємодіє з активними металами з утворенням водню та солей – ацетатів.  Взаємодіючи з лугами, - утворює сіль і воду.

Застосування оцтової кислоти.

З оцтової кислоти добувають естери (естери зазвичай розглядають як продукт реакції кислоти зі спиртом, наприклад, етилацетат можна сприймати як результат взаємодії оцтової кислоти і етанолу) . У великих кількостях оцтова кислота використовується як розчинник, а також для виробництва барвників, лікарських препаратів, штучного волокна, хімічних засобів захисту рослин. У харчовій промисловості вона застосовується як консервуючий засіб м’ясних і рибних продуктів, як приправа до страви, для добування багатьох ароматичних речовин.

Іншим способом добування оцтової кислоти є суха перегонка деревини. Тепер оцтову кислоту в промислових масштабах добувають синтетичним способом – з ацетилену.

Лимонна кислота – кристалічна речовина без кольору, температура плавлення якої становить 153С. Добувають лимонну кислоту з махорки та бродінням вуглеводів ( цукру, патоки). Застосовують у фармацевтичній і харчовій промисловості. Солі лимонної кислоти ( цитрати) використовуються в медицині для консервації крові.

Завдання для усного опрацювання:

Відповісти на питання.

1.Які фізичні властивості оцтової кислоти?

2.Що вам відомо про лимонну кислоту?

Завдання для письмового виконання.

У яких галузях та яким чином використовують оцтову та лимонну кислоти?

Термін виконання роботи: до 08.04.2020р.

 

Фізика та хімія у побуті 9 – А клас. (21.04.2020р., 22.04.2020р.).

Тема: «Їдкий калій. Використання лугів. Правила техніки безпеки».

Хімічна формула їдкого калію   – (KOH) – милке на дотик, дуже їдке. Роз’їдає шкіру, тканину, папір й інші матеріали.

Правила техніки безпеки. У зв’язку з тим, що кристалічні їдкі луги під час попадання на шкіру спричиняють опіки, їх не можна брати руками, а тільки пінцетом. Якщо на шкіру потрапив розчин лугу, його необхідно відразу ж змити великою кількістю води, аж поки зникне відчуття милкості, а потім нейтралізувати розчином борної кислоти.

Особливо небезпечні їдкі луги ( як тверді, так і розчинені у воді) при потраплянні в очі. Працювати з лугами можна, захистивши очі окулярами.

Застосування.

Їдкий калій застосовують в акумуляторах.

 

Відповісти письмово на питання:

1.У яких галузях застосовують їдкий калій?

2.Запишіть правила техніки безпеки у роботі з лугами.

Пошук
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Корисні посилання
 • Дайджест "Усе для школи"
 • Міністерство освіти і науки
 • Інститут інноваційних технологій
 • Освіта Донеччини
 • Сайт для педагогів
 • Сайт «Дефектолог-практик»
 • Шкільні пісні і мінусовки
 • Відділ освіти осіб з особливими потребами ДоноблІППО
 • Лиманська спец. школа-інтернат
 • Часовоярська СЗШІ №8
 • Сайт учителя початкових класів
 • Видавництво «Шкільний світ»
 • [Vox.com.ua] Портал українця каталог сайтів Безкоштовний каталог сайтів

  Copyright MyCorp © 2021