Головна | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід | RSSЧетвер, 15.04.2021, 13:54
Костянтинівська спеціальна школа №32 Донецької обласної ради
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

фізика і хімія у побуті 7 кл

Фізика та хімія у побуті 7 клас.

Тема: «Густина рідин».

   Ви вже знаєте, що тверді тіла, виготовлені з різних речовин, при однаковій масі мають різні об’єми ( об’єм 1 тонни вугілля менший від об’єму 1тонни деревини).

   Відомо також, що різні тверді тіла однакового об’єму мають різну масу(вагон вугілля важчий, ніж вагон деревини). Це пояснюється тим, що тверді тіла мають різну густину.

Правило!

Чим більша густина тіла, тим більшою буде його маса при однаковому об’ємі. І навпаки, чим менша густина тіла однакової маси, тим більшим буде його об’єм.

   Рідини також мають різну густину. Перевіримо це на досліді. Підберемо дві мензурки однакової маси. Одну мензурку заповнимо кефіром або сметаною. Другу – таким самим об’ємом води. Зважимо обидві мензурки і побачимо, що вони мають різні маси. Отже, густина кефіру більша ніж густина води.

   Із цього досліду можемо зробити висновок, що однакові об’єми різних рідин мають різні маси. Ртуть, молоко, кефір, сметана,морська вода, мед важчі заводу,бо їх густина більша.

   Мензурку з водою залишимо на шальці терезів. Першу мензурку заповнимо гасом до того рівня, поки об’єм гасу не буде дорівнювати об’єму воду.

Переконаємося, що при однаковому об’ємі маса гасу менша від маси води. Отже, густина гасу менша від густини води.

   Спирт, гас, бензин, нафта, ацетон, мастило легші за воду, бо їх густина менша.

  За однакового об’єму маса тієї речовини більша, густина якої більша.

   Нарешті, в першу мензурку доллємо гасу стільки, щоб шальки терезів зрівноважилися, тобто, щоб мензурки стали однакової маси.

Ми помітимо, що гас у мензурці має більший об’єм, ніж вода.

   Цей дослід підтверджує, що однакові маси різних рідин мають різний об’єм. Речовини відрізняються одна від одної густиною. Густина показує, чому дорівнює маса одиниці об’єму речовини.

Правило!

Щоб визначити густину речовини, треба масу тіла поділити на його об’єм.

Завдання:

Відповісти на питання.

1.Як за допомогою важільних терезів і набору гир визначити масу води?

2.Що показує густина речовини?

 

30.03.2020р.

Тема: «Рідини як розчинники».

Вода – найпоширеніша рідина в природі. У тому чи іншому вигляді вона є всюди. Вода заповнює западини земної поверхні, утворюючи озера, моря і океани. Величезними масами снігу і льоду вона покриває полярні частини Землі і вершини високих гір. Її невидима пара завжди є в повітрі. Перетворюючись у найдрібніші крапельки, вона утворює хмари, з яких випадають дощі та сніг. Вода – сполука водню і кисню, її хімічна формула – Н2О .

З досвіду ви знаєте, що вода розчиняє різні тверді і газоподібні речовини. Цю властивість продемонструємо на досліді. У склянку з чаєм покладемо грудку цукру,розмішаємо його. Що сталося з цукром? Яка стала вода на смак? Чи змінила вона колір?

Тепер давайте пропустимо через фільтр, зроблений із вати. Чи змінився смак води? Чи змінився її колір? Чи залишився на фільтрі цукор?

Фільтруванням вода від цукру не очищається.

Процес розчинення можна прискорити, якщо у склянку покласти не грудку цукру, а подрібнений цукор. Подрібнивши цукор, ми збільшимо поверхню зіткнення його з водою, і речовина розчиниться швидше. Розчинення речовини прискорюється і внаслідок нагрівання.

Речовини, які у воді стають невидимими і не затримуються на фільтрі, називаються розчинними (сіль, цукор, сода, мідний купорос, пральний порошок та ін.)

Розчинність речовин не безмежна. Розчин,у якому дана речовина при даній температурі вже більше не розчиняється,називається насиченим. Розчин, у якому ще може розчинитися додаткова кількість даної речовини, називається ненасиченим.

У воді розчиняються також деякі рідини і гази: спирт, гліцерин, кисень, азот, вуглекислий газ. На відміну від розчинності твердих тіл,розчинність газів зростає при охолодженні.

Але чи всі речовини розчиняються? Існують і такі речовини, які у воді не розчиняються ( бензин, олія, крейда, глина). Переконаємося в цьому на досліді. У склянку з водою покладемо річковий пісок,розмішаємо його. Якою стала вода від нього? Профільтруємо цю воду. Що відбулося? Який висновок можна зробити з досліду? Пісок залишився на фільтрі. Вода в склянці чиста, отже, пісок у воді не розчинився. Речовини, які у воді не розчиняються і затримуються на фільтрі, називаються нерозчинними.

Протікаючи поверхнею Землі або просочуючись у гірські породи, вода частково розчиняє і вимиває окремі речовини з них. Від них і залежить смак води.

Властивість води розчиняти речовини має велике значення для живих істот. Рослини, тварини і люди споживають тільки розчинні речовини. Ці речовини вступають у складні процеси, які підтримують життя кожного організму.

Завдання:

Усно: відповісти на питання.

1.Які речовини називають розчинними?

2.Які речовини називають нерозчинними?

3.Який розчин називається насиченим?

4.Який розчин називається ненасиченим?

Виконати письмово: у зошиті накреслити таблицю: розчинні та нерозчинні речовини.

Назви речовин для заповнення таблиці: цукор, бензин, олія, сіль, глина, крейда, вода, пральний порошок.

03.04.2020р.

Тема: «Очищення води від домішок: відстоювання, фільтрування».

Під час дощів, танення снігу утворюються великі потоки води,які насичують вологою ґрунт і живлять струмки і річки. Просочуючись крізь ґрунт, вода розчиняє деякі його складові частини й захоплює найдрібніші нерозчинні тверді частинки. Тому природна вода завжди містить домішки різних речовин.

Залежно від того, для яких потреб використовують воду, її певною мірою очищають від цих речовин. Величезне значення має очищення питної води. Звідки беруть воду для пиття? Яких домішок не повинна містити питна вода?

У воді глибоких колодязів немає завислих домішок і майже не буває мікроорганізмів. Така вода містить розчинні солі, корисні для людини.

У водопровід вода надходить з річок або водосховищ. Річкова вода містить багато шкідливих для людини домішок у вигляді різних решток життєдіяльності тварин і людей, а також хвороботворні мікроорганізми, від яких її очищають.

На міських водоочисних станціях воду спочатку пропускають крізь сітки, які затримують великі плаваючі предмети. Потім воду відстоюють у басейнах – відстійниках і фільтрують крізь шар піску. Тут затримуються нерозчинні тверді частинки. Потім очищену на фільтрах воду обробляють спеціальними речовинами для знищення мікроорганізмів (хлором або озоном і бактерицидними лампами ).

Коли в містах почали користуватися водою, очищеною на водоочисних станціях, захворювання людей на інфекційні хвороби значно зменшилося. В очищеній воді залишаються розчинні речовини, потрібні людині.

В аптеках для приготування ліків та в хімічних лабораторіях користуються водою,очищеною від розчинних домішок. Відокремлюють воду від розчинних у ній речовин перегонкою. Така вода називається дистильованою.

Суть перегонки в тому,що воду нагрівають, перетворюючи її на пару, яку потім охолоджують і знову перетворюють у рідину.

Прилад, яким користуються в лабораторії для перегонки води, зображено на малюнку. Він складається з трьох частин: колби, в якій кип’ятять воду,холодильника, де водяна пара перетворюється на воду, і приймача, куди ця вода стікає. Холодильник складається з двох трубок , уставлених одна в одну. Внутрішньою трубкою вниз іде водяна пара, а зовнішньою знизу вгору пропускають холодну воду, яка охолоджує внутрішню трубку. Коли в колбі перегінного апарата кип’ятять воду, розчинені в ній тверді речовини лишаються в колбі, а в приймачі збирається чиста дистильована вода.

Завдання для усного опрацювання:

Дати відповідь на питання:

1. Для чого очищують воду від домішок?

Завдання для письмового виконання:

1. Як відбувається процес очищення води від домішок?

 

06.04.2020р. – 10.04.2020р.

Тема: «Інші рідини як розчинники: бензин, ацетон, газ, скипидар; виведення плям із тканин. Охорона водних ресурсів».

Виведення плям за допомогою рідин – розчинників.

Трав’яні плями.

Старі плями від зелені видаляють денатурованим спиртом, а зі свіжими легко справляється розчин нашатирного спирту або винний спирт.

Плями від молока і морозива.

Такі плями потрібно відразу ж після появи змити теплою водою. Якщо велика пляма утворилася на світлій тканині, то краще не замивати її, а опустити тканину в теплу воду з милом, після чого прополоскати. Якщо ж ви всадили  пляму на кольоровій тканині, то краще її змочити сумішшю з рівних частин води і гліцерину з додаванням кількох крапель нашатирного спирту. Потім потрібно покласти пляму між двома шарами бавовняної тканини і попрасувати. Пляму на кольоровій вовняній тканині слід просочити нагрітим до 35 градусів гліцерином протягом 10 хвилин, потім змити водою з милом і прополоскати спочатку в теплій, а потім в холодній воді.

Плями від губної помади.

Покласти річ плямою на паперовий рушник із вивороту протерти ватним тампоном, змоченим в бензині або спирті, при цьому часто міняти папір. Після цього річ замочити і випрати.

Плями від вугілля, кіптяви, сажі.

Пляму потрібно протерти ганчіркою, змоченою скипидаром, потім промочити мильною водою і прополоскати. Свіжа пляма від сажі відійде, якщо випрати річ у теплій воді з милом. Також таку пляму можна видалити за допомогою хлібної м’якушки.

Плями від клею.

Плями від синтетичного клею можна видалити ацетоном, а столярний клей видаляють з одягу теплою водою. Також для виведення таких плям можна скористатися оцтом.

Сподіваюся, ця інформація буде корисною для ведення господарства!

Охорона водних ресурсів.

Вода – речовина, без якої життя на Землі неможливе. У зв’язку з розвитком народного господарства потреба у воді помітно зростає. Її все більше й більше використовують для поливу ґрунтів, охолодження механізмів на заводах, фабриках, електростанціях. Багато води використовує людина для своїх власних потреб. Тому державної ваги набуває проблема охорони водних ресурсів від забруднення. На заводах і фабриках потрібно так налагоджувати виробництво, щоб забруднена вода не потрапляла у природні водойми.

Розчинні у воді відходи повинні відстоюватися,перероблятися, а очищена вода знову використовуватися на тому самому виробництві.

Надзвичайно великого значення має економне використання питної води, яка надходить до нас міським водопроводом. Якщо ви помітили вихід води із землі, де проходить магістраль, негайно повідомте про це.

Часто в квартирах із водопровідних кранів капає вода, а це призводить до зайвої витрати питної води. Такий кран потрібно негайно відремонтувати або замінити.

Завдання.

Усно дати відповідь:

1.Яка природна вода має менше домішок: річкова чи джерельна? Чому?

Письмово:

1.Чому треба берегти водні ресурси від забруднення?

2.Що потрібно зробити, якщо у квартирі вийшов з ладу водопровідний кран?

Термін виконання роботи: до 12.04.2020 р.

 

Фізика 7 клас. (06.04.2020р. – 10.04.2020рік).

Тема: «Інші рідини як розчинники: бензин, ацетон, газ, скипидар; виведення плям із тканин. Охорона водних ресурсів».

Виведення плям за допомогою рідин – розчинників.

Трав’яні плями.

Старі плями від зелені видаляють денатурованим спиртом, а зі свіжими легко справляється розчин нашатирного спирту або винний спирт.

Плями від молока і морозива.

Такі плями потрібно відразу ж після появи змити теплою водою. Якщо велика пляма утворилася на світлій тканині, то краще не замивати її, а опустити тканину в теплу воду з милом, після чого прополоскати. Якщо ж ви всадили  пляму на кольоровій тканині, то краще її змочити сумішшю з рівних частин води і гліцерину з додаванням кількох крапель нашатирного спирту. Потім потрібно покласти пляму між двома шарами бавовняної тканини і попрасувати. Пляму на кольоровій вовняній тканині слід просочити нагрітим до 35 градусів гліцерином протягом 10 хвилин, потім змити водою з милом і прополоскати спочатку в теплій, а потім в холодній воді.

Плями від губної помади.

Покласти річ плямою на паперовий рушник із вивороту протерти ватним тампоном, змоченим в бензині або спирті, при цьому часто міняти папір. Після цього річ замочити і випрати.

Плями від вугілля, кіптяви, сажі.

Пляму потрібно протерти ганчіркою, змоченою скипидаром, потім промочити мильною водою і прополоскати. Свіжа пляма від сажі відійде, якщо випрати річ у теплій воді з милом. Також таку пляму можна видалити за допомогою хлібної м’якушки.

Плями від клею.

Плями від синтетичного клею можна видалити ацетоном, а столярний клей видаляють з одягу теплою водою. Також для виведення таких плям можна скористатися оцтом.

Сподіваюся, ця інформація буде корисною для ведення господарства!

Охорона водних ресурсів.

Вода – речовина, без якої життя на Землі неможливе. У зв’язку з розвитком народного господарства потреба у воді помітно зростає. Її все більше й більше використовують для поливу ґрунтів, охолодження механізмів на заводах, фабриках, електростанціях. Багато води використовує людина для своїх власних потреб. Тому державної ваги набуває проблема охорони водних ресурсів від забруднення. На заводах і фабриках потрібно так налагоджувати виробництво, щоб забруднена вода не потрапляла у природні водойми.

Розчинні у воді відходи повинні відстоюватися,перероблятися, а очищена вода знову використовуватися на тому самому виробництві.

Надзвичайно великого значення має економне використання питної води, яка надходить до нас міським водопроводом. Якщо ви помітили вихід води із землі, де проходить магістраль, негайно повідомте про це.

Часто в квартирах із водопровідних кранів капає вода, а це призводить до зайвої витрати питної води. Такий кран потрібно негайно відремонтувати або замінити.

Завдання.

Усно дати відповідь:

1.Яка природна вода має менше домішок: річкова чи джерельна? Чому?

Письмово:

1.Чому треба берегти водні ресурси від забруднення?

2.Що потрібно зробити, якщо у квартирі вийшов з ладу водопровідний кран?

Термін виконання роботи: до 12.04.2020р.

Пошук
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Корисні посилання
 • Дайджест "Усе для школи"
 • Міністерство освіти і науки
 • Інститут інноваційних технологій
 • Освіта Донеччини
 • Сайт для педагогів
 • Сайт «Дефектолог-практик»
 • Шкільні пісні і мінусовки
 • Відділ освіти осіб з особливими потребами ДоноблІППО
 • Лиманська спец. школа-інтернат
 • Часовоярська СЗШІ №8
 • Сайт учителя початкових класів
 • Видавництво «Шкільний світ»
 • [Vox.com.ua] Портал українця каталог сайтів Безкоштовний каталог сайтів

  Copyright MyCorp © 2021